nautica

English (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)
 • Wakacje w Chorwacji
  Wakacje w Chorwacji
 • Kolory Adriatyku
  Kolory Adriatyku

DOJAZD DO SPLITU

DOJAZD WŁASNYM AUTEM

 

c.120.120.16777215.0.stories.chorwacja.cabriolet
Do Chorwacji najlepiej pojechać własnym samochodem.
Od 2004 r. kierowcy podróżujący m.in. po Austrii, Chorwacji, Czechach, Niemczech, Słowacji, Słowenii czy Węgrzech nie muszą już mieć Zielonej Karty, wystarczy aktualne ubezpieczenie OC. Zielona Karta będzie jednak potrzebna, jeśli ktoś planuje wizytę w Serbii, Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie, a więc poza terytorium Unii Europejskiej oraz krajów które podpisały stosowne porozumienie.
Namiary GPS:

 

 • Baza Stari Grad wyspa Hvar N: 43.18540 E: 16.5878
 • Baza Vis wyspa Vis N: 43.06565 E: 16.18910
 • Przystań promowa Split N: 43.502714 E: 16.442070

 


Proponujemy dojazd jedną z poniższych tras:

 • przez Słowację i Węgry:
  • Ružomberok - Banská Bystrica - Zvolen -  Šahy - Budapeszt - Siofok - Letenye - Zagrzeb - Split
  • Kosice - Miskolc - Budapest - autostrada nad Balatonem - Letenye - Zagrzeb - Split
 • przez Czechy, Austrię i Słowenię:
  • Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Wiedeń - Graz - Maribor - Zagrzeb - Split


Biorąc pod uwagę opłaty drogowe i inne wydatki, najbardziej opłacalny jest przejazd przez Słowację i Węgry. Z kolei najmniej męcząca i szybsza (jeśli lubi się rozwijać większą prędkość na autostradzie) jest trasa przez Czechy i Austrię, a dla mieszkańców północno-zachodniej części Polski przez Niemcy, Austrię, Słowenię do Chorwacji. Autostrady, którymi podróżujemy do Chorwacji są płatne. Na przejściach granicznych lub stacjach benzynowych należy wykupić odpowiednią winietkę. Za autostrady chorwackie płaci się "na bramkach" na podstawie pobranego na początku autostrady biletu.

CENY PALIW - zobacz:
http://www.e-petrol.pl


CENY WINIET

Austria:

 • Winieta 10 dniowa (oznaczenie T) 8,70 €.  Ważna od godziny 00.00 dnia „wydziurkowania” do godziny 24.00 dziesiątego dnia.
 • Winieta 2 miesięczna (oznaczenie M) 25,30 €.  Ważna 2 miesiące od daty „wydziurkowanej”.
 • Roczna winieta (oznaczenie J) 84,40 .   Winieta ta jest ważna od 1 Grudniu 2014 roku 


Mandat za brak winiety wynosi 120 € plus obowiązek wykupienia aktualnej winiety.


Niektóre autostrady płatne dodatkowo (A13 - Brennerautobahn, A10 - Tauerntunnel, S16 - Arlbergtunnel, A9 - Gleinalmtunnel, A11 - Karawankentunnel na granicy ze Słowenią), płatne niektóre drogi górskie (np. Grossglockner - Hochalpenstrasse).

Czechy:

 • Winieta 10 dni (oznaczenie D) 310 KCZ
 • Winieta miesięczna (oznaczenie M) 440 KCZ
 • Winieta roczna (oznaczenie R) 1500 KCZSłowenia:

 • Winieta tygodniowa 15€
 • Winieta miesięczna 30€
 • Winieta roczna 95€

Jest możliwe ominięcie płatnych autostrad w Słowenii, co pozwala nie kupować tej winiety.

UWAGA!

W Słowenii winiety obowiązują i na drogach szybkiego ruchu (hitre ceste), należy o tym pamiętać starając się ominąć autostrady w celu uniknięcia kupna winiet. Mandaty za brak winiety są wysokie (od 300 do nawet 800 €) plus obowiązek wykupienia aktualnej winiety.Węgry:

 • Winieta 10 dni 2975 HUF - 65.50zł
 • Winieta miesięczna 4780 HUF - 99.00zł
 • Winieta roczna 42980 HUF - 805.00zł


Chorwacja:


Autostrada jest płatna, cena jest wyliczana na podstawie ilości przejechanych kilometrów [Kalkulator Opłat] (Jest to koszt 174HRK) Opłaty reguluje się na bramkach wyjazdowych gotówką w HRK lub EUR, a w specjalnie oznaczonych bramkach istnieje możliwość opłaty kartą.

UWAGA:  pas oznaczony symbolem ENC przeznaczony jest wyłącznie dla użytkowników z abonamentem na przejazd autostradami w Chorwacji!

Stan dróg w Chorwacji jest bardzo dobry, wciąż oddawane są nowe odcinki autostrad (http://www.hac.hr). Główna nadmorska trasa z Rijeki do Dubrownika (Jadranska magistrala) to wspaniała trasa widokowa. Przy planowaniu trasy trzeba pamiętać, że w szczycie sezonu (lipiec, sierpień), na autostradzie w soboty (zmiana turnusów) tworzą się korki. Stacje benzynowe są gęsto rozmieszczone przy głównych drogach w Chorwacji i wszystkich krajach tranzytowych. Gaz (LPG) w większości wspomnianych krajów jest rzadziej dostępny niż w Polsce.

Dojechawszy do Splitu należy PROMEM samochodowym przepłynąć na wyspę Hvar: Operatorem linii promowej łączącej Split z wyspą Hvar jest JADROLINIJA. W Splicie trzeba dojechać do dobrze oznakowanej (żółte tablice z napisem TRAJEKT) przeprawy promowej i przepłynąć na wyspę HVAR lub VIS.

Mapa dojazdu do portu w Splicie - przystań promowa.
 

UWAGA!

Na liniach lokalnych nie ma możliwości rezerwacji miejsc, zatem w szczycie sezonu należy pamiętać, by być w porcie co najmniej  1h lub 2 przed planowanym odpłynięciem promu tak, by nasz pojazd zmieścił się w garażu promu. Samo posiadanie biletu nie jest gwarancją przeprawy o wybranej godzinie; decydujące jest miejsce w kolejce!

Poniżej, w osobnych zakładkach znajdują się aktualne ceny przeprawy promowej, oraz godziny odpłynięć promów.

 

AUTOKAR

 

autobus

Przewoźnik - GLOBTOURIST

Autokar-Chorwacja-Dojazd-2015

 

CENNIK

Miejsce wyjazdu Cena
Warszawa, Polichno, Łódź, Wrocław w obie strony:   474 PLN
w jedną stronę: 353 PLN
Częstochowa, Opole, Katowice,
Kraków, Żory, Cieszyn
w obie strony:   444 PLN
w jedną stronę: 333 PLN

 

W zależności od ilości uczestników na odcinku krajowym Wrocław - Opole - Katowice - Opole - Wrocław oraz Kraków - Katowice - Kraków transport może być realizowany busem lub samochodem osobowym.
W zależności od miejsca docelowego istnieje możliwość przesiadki.Godziny przyjazdów do Polski i do Chorwacji są godzinami orientacyjnymi.

Czas podróży jest uzależniony od warunków jazdy oraz na przejściach granicznych.
Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za spóźnienia, wynikające z utrudnień na przejściach granicznych oraz na drogach.

 

CHORWACJA SAMOLOTEM

Do Chorwacji można polecieć samolotem - aby znaleźć się najbliżej naszej bazy - należy szukać przelotów do Splitu.


Z lotniska Split korzystają linie regularne:
Austrian, Croatia Airlines, Finnair, Czech Airlines, Air Malta, oraz tanie linie lotnicze: EasyJet, FlyBe, Germanwings, Norvegian.no. W region Dalmacji turystów dowożą również linie czarterowe, jak JetairFly, Travel Service czy WindJet.

Połączenia ze Splitu z większymi miastami europejskimi:
tanie linie przywożą pasażerów z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Norwegii, Niemiec, Austrii, Czech i Danii. Linie czarterowe ograniczają się przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, a regularni przewoźnicy umożliwiają dotarcie do większości stolic europejskich.

Najtaniej przeloty z Berlina (ok 120€), po promocyjnych cenach można je kupić niestety tylko w terminach styczeń - luty -marzec . www.germanwings.com http://www.germanwings.com

Norwegian ma połączenia do Splitu z Warszawy w okolicach 1100 PLN (czerwiec) do 1900 PLN (sierpień) http://www.norwegian.com
Chorwackie linie oferują przeloty z Berlina w przeciętnej cenie promocyjnej od ok. 1300 kn (780 zł) zwykła cena ok. 3000zł http://www.croatiaairlines.hrLotnisko Split
Lotnisko znajduje się na wybrzeżu, w południowej części Chorwacji w miejscowości Kastel, w odległości około 25 kilometrów od Split i około 6 kilometrów od Trogir na zachodzie.

Komunikacja
Transport samochodowy:
Kierując się z centrum miasta drogą ekspresową w kierunku Rijeka można dostać się na lotnisko Split. Czas jazdy to ok. 45 min.
Port lotniczy oferuje również wypożyczanie samochodów - dostępne są takie firmy jak:
Hertz Hrvatska, /tel. +385 (0) 21 895 230/ - Adex, /tel. +385 (0) 21 796 175/ - Autozubak, /tel. +385 (0) 21 203 355/ - Braca, /tel. +385 (0) 21 895 067/ - Euromnia, /tel. +385 (0) 21 203 297

Dla pasażerów lotniska przygotowany jest postój taksówek. Znajduje się on przed budynkiem terminalu. Podróż za około 250 HRK, trwa w zależności od natężenia ruchu 45 - 60 minut. Tel.: +385 (0)21 895 237
Przed terminalem znajduje się również parking, przeznaczony dla klientów lotniska.
Cennik znajduje się na stronie : http://www.split-airport.hr/parking.html
Do dyspozycji podróżnych oddano regularne połączenia autobusów kursujących pomiędzy Splitem a lotniskiem. Rozkład jazdy jest skoordynowany z rozkładem lotów, a koszt przejazdu w jedną stronę nie przekracza 5 euro. http://www.promet-split.hr
Do wyboru są także autokary prywatnego przewoźnika Pleso-Prijevoz, którymi przejazd kosztuje 30 HRK.
Informacje na stronie przewoźnika: http://www.plesoprijevoz.hr/vozniredst.htm

 

PROM na HVAR

ship
Przeprawy promowe na Hvar

 

Głównym promem łączącym wyspę Hvar z lądem jest linia ze Splitu do Starego Gradu. Jednak na Hvar można też dostać się krótką przeprawą promową z miejscowości Drvenik (zjazd z autostrady w miejscowości Šestanovac - około 95km od Splitu) -  do miejscowości Sućuraj na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Z Sućuraja do Starego Gradu jest  do przejechania nieco ponad  60 km malowniczą, ale wąską i krętą drogą (czas przejazdu na tym pozornie krótkim odcinku w sezonie może wahać się od 60 do 90 min.)

Ważne: Należy zadbać o ilość paliwa w zbiorniku pojazdu, ponieważ ani w Drveniku, ani w Sućuraju nie ma stacji paliw! Po przeprawie pierwsza stacja znajduje się w Jelsie (53km po przeprawie) Strona Internetowa przewoźnika: http://www.jadrolinija.hr

promy-hvar

 

 

Split - Stari Grad (Hvar)

Czas trwania podróży około 120 minut, prom przewozi samochody.
Kursy poza sezonem: 3 razy dziennie.
Kursy w sezonie: 7 razy dziennie.

 CENNIK:

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon
Cena za osobę dorosłą 47 Kn 39 Kn
dziecko 3-12 lat 23,50 Kn 19,50 Kn
Auto nie przekraczające 2 m wysokości i 5 m długości 318 Kn 265 Kn
Ciężarówka, karawan - do 2 m wysokości i 5 m długości 588 Kn 490 Kn
Ciężarówka, karawan - powyżej 2 m wysokości i 5-7 m długości 715 Kn 596 Kn
bus 10-17 miejsc 989 Kn 824 Kn
Motocykl 78 Kn 65 Kn
Rower 45 Kn 38 Kn

 

GODZINY WYPŁYNIĘĆ:

SPLIT -> STARI GRAD                                                           STARI GRAD -> SPLIT

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon

1:30* 8:30*
5:00 14:30
8:30  20:30
11:00
14:30
17:00
20:30

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon

5:30 5:30

7:45

11:30
11:30 17:30
14:00
17:30
20:00
 23:00*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 * Kursuje od 01 VII do 04 IX

Prom Sućuraj - Drvenik - Sućuraj (Hvar)
- tańszy prom (dłuższa trasa dojazdu o 120 km - zobacz mapę poniżej)
Czas trwania podróży około 35 minut, prom przewozi samochody.

Dojazd ze Slitu do portu w Drveniku

CENNIK:

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon
Cena za osobę dorosłą 16 Kn 13 Kn
dziecko 3-12 lat 8 Kn 6,50 Kn
Auto nie przekraczające 2 m wysokości i 5 m długości 108 Kn 90 Kn
Ciężarówka, karawan - do 2 m wysokości i 5 m długości 186 Kn 155 Kn
Ciężarówka, karawan - powyżej 2 m wysokości i 5-7 m długości 234 Kn 195 Kn
bus 10-17 miejsc 327 Kn 273 Kn
Motocykl 30 Kn 25 Kn
Rower 16 Kn 13 Kn

 GODZINY WYPŁYNIĘĆ:

DRVENIK -> SUĆURAJ                                                        SUĆURAJ -> DRVENIK

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon

 5:45** 8:00*
7:30  10:30
9:00  14:00
 10:30 17:15
 12:00 19:00
 13:45 22:35
15:45
17:15
19:00
20:30
22:35

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon

 5:00** 6:30*

 6:30

9:45
 8:15 13:15
 9:45 15:00
 11:15 18:00
 13:00 22:00
15:00
16:30
18:00
19:45
22:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* W Niedziele i święta prom kursuje z Sućuraju o godzinie 7:30 i z Drvenika o godzinie 8:15.

** Kursuje od 25 VII do 16 VIII


Porównaj ceny na promy z Włoch do Chorwacji  lub zrób kalkulacje biletu na chorwackie wyspy na:

http://www.aferry.pl/prom-do-chorwacja.htm

 

PROM na VIS

ship
Przeprawy promowe na Vis


strona przewoźnika: http://www.jadrolinija.hr

promy-hvar

namiary GPS na przystań w Splicie:
N 43.502714 E 16.442070

Mapa dojazdu do portu w Splicie - przystań promowa.

 

 PROM SPLIT - VIS

Czas trwania podróży to około 140 minut.

CENNIK:

Wysoki Sezon

29 V - 27 IX

Niski Sezon
Cena za osobę dorosłą 54 Kn 45 Kn
dziecko 3-12 lat 27 Kn 22,50 Kn
Auto nie przekraczające 2 m wysokości i 5 m długości 370 Kn 308 Kn
Ciężarówka, karawan - do 2 m wysokości i 5 m długości 610 Kn 515 Kn
Ciężarówka, karawan - powyżej 2 m wysokości i 5-7 m długości 780 Kn 654 Kn
bus 10-17 miejsc 1170 Kn 983 Kn
Motocykl 90 Kn 75 Kn
Rower 51 Kn 43 Kn

 

GODZINY WYPŁYNIĘĆ:

SPLIT -> VIS

 

Wysoki Sezon

29 V - 2 VII

31 VIII - 27 IX

Wysoki Sezon

3 VII - 30 VIII

Niski Sezon

Poniedziałek 11:00 / 18:30 9:00 / 15:00 / 21:00 11:00 / 18:30
Wtorek 11:00 / 18:30
 11:00 / 18:30 11:00 / 18:30
Środa 11:00 / 18:30  9:00 / 15:00 / 21:00 11:00 / 18:30
Czwartek 11:00 / 18:30  9:00 / 15:00 / 21:00 11:00 / 18:30
Piątek 10:00 / 17:00   9:00 / 15:00 / 21:00 10:00 / 17:00 
Sobota 11:00 / 18:30  9:00 / 15:00 / 21:00 11:00 / 18:30
Niedziela 11:00 / 18:30  9:00 / 15:00 / 21:00 11:00 / 18:30

 

VIS -> SPLIT

 

Wysoki Sezon

29 V - 2 VII

31 VIII - 27 IX

Wysoki Sezon

3 VII - 30 VIII

Niski Sezon

Poniedziałek 5:30 / 15:30 5:30 / 12:00 / 18:00 5:30 / 15:30
Wtorek 5:30 / 15:30  5:30 / 15:30 5:30 / 15:30
Środa 5:30 / 15:30 5:30 / 12:00 / 18:00 5:30 / 15:30
Czwartek 5:30 / 15:30 5:30 / 12:00 / 18:00 5:30 / 15:30
Piątek 5:30 / 14:00  5:30 / 12:00 / 18:00 5:30 / 14:00 
Sobota 5:30 / 15:30 5:30 / 12:00 / 18:00 5:30 / 15:30
Niedziela 7:30 / 15:30 5:30 / 12:00 / 18:00 7:30 / 18:30

 

 

end faq

Nautica Travel

Nautica Safari

Nautica Hvar

Nautica Egipt